Fairchild Semiconductor KA78RM33RTF
KA78RM33RTF picture photo
Mfg. Part Number
KA78RM33RTF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO252-3
Datasheet Download
KA78RM33RTF.pdf
Availability of KA78RM33RTF
QUANTITY
KA78RM33RTF Order Process
Ship out your order
Specifications of KA78RM33RTF
Internal Part NumberEIS-KA78RM33RTF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationOperating Temperature Update 07/oct/2014
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KA78RM33RTF
Related LinksKA78R, KA78RM33RTF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
KA78RM33RTF Details Description
Related parts for KA78RM33RTF
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
VL RMT WR CNTRL PLNGR LIMIT SW datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 20AWG ORNG datasheet.pdf