| Internal Part Number | EIS-KAD2708C-17Q68 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 10/Jun/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Number of Bits | 8 | |
| Sampling Rate (Per Second) | 170M | |
| Number of Inputs | 1 | |
| Input Type | Differential | |
| Data Interface | LVDS - Parallel, Parallel | |
| Configuration | S/H-ADC | |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 | |
| Number of A/D Converters | 1 | |
| Architecture | Pipelined | |
| Reference Type | External, Internal | |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7 V ~ 1.9 V, 3.15 V ~ 3.45 V | |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7 V ~ 1.9 V | |
| Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |