Intersil KAD2708L-10Q68
KAD2708L-10Q68 picture photo
Mfg. Part Number
KAD2708L-10Q68
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 8BIT 105MSPS SGL 68-QFN
Datasheet Download
KAD2708L-10Q68.pdf
Availability of KAD2708L-10Q68
QUANTITY
KAD2708L-10Q68 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAD2708L-10Q68
Internal Part NumberEIS-KAD2708L-10Q68
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Industrial Controls
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTray
Number of Bits8
Sampling Rate (Per Second)105M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceLVDS - Parallel, Parallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog1.7 V ~ 1.9 V, 3.15 V ~ 3.45 V
Voltage - Supply, Digital1.7 V ~ 1.9 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case68-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package68-QFN (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAD2708L-10Q68
Related LinksKAD2708, KAD2708L-10Q68 Datasheet, Intersil Distributor
KAD2708L-10Q68 Details Description
Related parts for KAD2708L-10Q68
CONN PIN 20-26AWG GOLD SOLDER datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 750MA 140 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 100C P 6" YEL NI datasheet.pdf