Intersil KAD5512P-12Q72
KAD5512P-12Q72 picture photo
Mfg. Part Number
KAD5512P-12Q72
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT 125MSPS SGL 72-QFN
Datasheet Download
KAD5512P-12Q72.pdf
Availability of KAD5512P-12Q72
QUANTITY
KAD5512P-12Q72 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAD5512P-12Q72
Internal Part NumberEIS-KAD5512P-12Q72
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTray
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)125M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceLVDS - Parallel, Parallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeInternal
Voltage - Supply, Analog1.7 V ~ 1.9 V
Voltage - Supply, Digital1.7 V ~ 1.9 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case72-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package72-QFN (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAD5512P-12Q72
Related LinksKAD5512, KAD5512P-12Q72 Datasheet, Intersil Distributor
KAD5512P-12Q72 Details Description
Related parts for KAD5512P-12Q72
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1502TR 8" datasheet.pdf
OPT FIBER MANIFOLD BLK 7.1-8.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 21.5A LFPAK datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079" 10POS datasheet.pdf
GDT 620V 12% THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 400V RADIAL datasheet.pdf