E-Switch KAJ12LAGT
KAJ12LAGT picture photo
Mfg. Part Number
KAJ12LAGT
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP LOW PRO 12 POS GOLD
Datasheet Download
KAJ12LAGT.pdf
Availability of KAJ12LAGT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KAJ12LAGT Order Process
Ship out your order
Specifications of KAJ12LAGT
Internal Part NumberEIS-KAJ12LAGT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKAJ Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package16
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesKAJ
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions12
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.165" (4.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length1.200" (30.48mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAJ12LAGT
Related LinksKAJ1, KAJ12LAGT Datasheet, E-Switch Distributor
KAJ12LAGT Details Description
Related parts for KAJ12LAGT
CABLE SMA/SMA 36" RG-316DS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A R6 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-UMAX datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 BLU/BLU BOOT 25' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-TX/FX-S datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
PIN,DOWEL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf