Stackpole Electronics Inc. KAL10FB20R0
KAL10FB20R0 picture photo
Mfg. Part Number
KAL10FB20R0
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 12.5W
Datasheet Download
KAL10FB20R0.pdf
Availability of KAL10FB20R0
QUANTITY
KAL10FB20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL10FB20R0
Internal Part NumberEIS-KAL10FB20R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductKAL Series Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesKAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)12.5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.748" L x 0.799" W (19.00mm x 20.30mm)
Height0.421" (10.70mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL10FB20R0
Related LinksKAL10, KAL10FB20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL10FB20R0 Details Description
Related parts for KAL10FB20R0
JUMPER-H1505TR/A2015B/X 8" datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SSOP datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
BEARING datasheet.pdf
18000UF 50V 34.93X104.78 85C AXI datasheet.pdf