Stackpole Electronics Inc. KAL10FB50R0
KAL10FB50R0 picture photo
Mfg. Part Number
KAL10FB50R0
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 12.5W
Datasheet Download
KAL10FB50R0.pdf
Availability of KAL10FB50R0
QUANTITY
KAL10FB50R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL10FB50R0
Internal Part NumberEIS-KAL10FB50R0
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductKAL Series Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)12.5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.748" L x 0.799" W (19.00mm x 20.30mm)
Height0.421" (10.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL10FB50R0
Related LinksKAL10, KAL10FB50R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL10FB50R0 Details Description
Related parts for KAL10FB50R0
POT 250K OHM 2W CARBON R-LOG datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 9POS TIN datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 410MA 1.23 OHM datasheet.pdf
IC MATRIX LED DRIVER SQFP-TM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf