Stackpole Electronics Inc. KAL25FB1K00
KAL25FB1K00 picture photo
Mfg. Part Number
KAL25FB1K00
Brief Description
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 25W
Datasheet Download
KAL25FB1K00.pdf
Availability of KAL25FB1K00
QUANTITY
KAL25FB1K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL25FB1K00
Internal Part NumberEIS-KAL25FB1K00
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Height0.579" (14.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL25FB1K00
Related LinksKAL25, KAL25FB1K00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL25FB1K00 Details Description
Related parts for KAL25FB1K00
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS DUAL BLACK datasheet.pdf
CARD GUIDE 160MMX.062 ASSEMBLED datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 2.8A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP TRIMMER 6-80PF 150V TH datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf