Stackpole Electronics Inc. KAL50FB15R0
KAL50FB15R0 picture photo
Mfg. Part Number
KAL50FB15R0
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 50W
Datasheet Download
KAL50FB15R0.pdf
Availability of KAL50FB15R0
QUANTITY
KAL50FB15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL50FB15R0
Internal Part NumberEIS-KAL50FB15R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductKAL Series Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesKAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.642" (16.30mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL50FB15R0
Related LinksKAL50, KAL50FB15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL50FB15R0 Details Description
Related parts for KAL50FB15R0
IC DIRECT IQ MOD/MIXER 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A 8WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 35MM datasheet.pdf