Stackpole Electronics Inc. KAL50FB6R00
KAL50FB6R00 picture photo
Mfg. Part Number
KAL50FB6R00
Brief Description
RES CHAS MNT 6 OHM 1% 50W
Datasheet Download
KAL50FB6R00.pdf
Availability of KAL50FB6R00
QUANTITY
KAL50FB6R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL50FB6R00
Internal Part NumberEIS-KAL50FB6R00
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductKAL Series Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.642" (16.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL50FB6R00
Related LinksKAL50, KAL50FB6R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL50FB6R00 Details Description
Related parts for KAL50FB6R00
RES 6.34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 28POS .100 DUAL datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/A3047S/H9991TR 3" datasheet.pdf
IC VIDEO MULTIPLEXER SPDT 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
POT 5K OHM .25W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 127VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TNC(F) SEALED BLKHD RP RG-174 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf