Stackpole Electronics Inc. KAL50FB6R00
KAL50FB6R00 picture photo
Mfg. Part Number
KAL50FB6R00
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 6 OHM 1% 50W
Datasheet Download
KAL50FB6R00.pdf
Availability of KAL50FB6R00
QUANTITY
KAL50FB6R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL50FB6R00
Internal Part NumberEIS-KAL50FB6R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductKAL Series Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesKAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.642" (16.30mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL50FB6R00
Related LinksKAL50, KAL50FB6R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL50FB6R00 Details Description
Related parts for KAL50FB6R00
IC SENSOR TOUCH/PROX 1CHAN 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U 1206 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 12V datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 6SKT datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEK 5/3,5 MC FWZ datasheet.pdf
RES 2.425K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf