Stackpole Electronics Inc. KAL50JBR180
KAL50JBR180 picture photo
Mfg. Part Number
KAL50JBR180
Brief Description
RES CHAS MNT 0.18 OHM 5% 50W
Datasheet Download
KAL50JBR180.pdf
Availability of KAL50JBR180
QUANTITY
KAL50JBR180 Order Process
Ship out your order
Specifications of KAL50JBR180
Internal Part NumberEIS-KAL50JBR180
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.642" (16.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAL50JBR180
Related LinksKAL50, KAL50JBR180 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
KAL50JBR180 Details Description
Related parts for KAL50JBR180
CONN HEADR BRKWAY .100 58POS R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 470 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IMPACT PWR 4PR RA HDR PF 4CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf