E-Switch KAP1102VT
KAP1102VT picture photo
Mfg. Part Number
KAP1102VT
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW DIP PIANO SPST 2 POS SEALED
Datasheet Download
KAP1102VT.pdf
Availability of KAP1102VT
QUANTITY
KAP1102VT Order Process
Ship out your order
Specifications of KAP1102VT
Internal Part NumberEIS-KAP1102VT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKAP Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package65
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesKAP
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions2
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypePiano
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.402" (10.20mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesTape Seal
Body MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Length0.261" (6.63mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAP1102VT
Related LinksKAP1, KAP1102VT Datasheet, E-Switch Distributor
KAP1102VT Details Description
Related parts for KAP1102VT
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 47POS SNGL PCB datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM HER/GN WH DIFF datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES 10 OHM 32LBGA datasheet.pdf