E-Switch KAP1103RT
KAP1103RT picture photo
Mfg. Part Number
KAP1103RT
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW DIP PIANO SPST 3 POS SEALED
Datasheet Download
KAP1103RT.pdf
Availability of KAP1103RT
QUANTITY
KAP1103RT Order Process
Ship out your order
Specifications of KAP1103RT
Internal Part NumberEIS-KAP1103RT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKAP Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package49
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesKAP
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions3
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypePiano
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.402" (10.20mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesTape Seal
Body MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Length0.361" (9.17mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAP1103RT
Related LinksKAP1, KAP1103RT Datasheet, E-Switch Distributor
KAP1103RT Details Description
Related parts for KAP1103RT
CONN FERRULE 18AWG RED datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3.6A MICRO8 datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC DO201AE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
1G P30 65NM TSOP LF UNIF (F13) datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 5TSOP datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 10 INCH datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
68UF 250V 16X20 datasheet.pdf