E-Switch KAR10LAGT
KAR10LAGT picture photo
Mfg. Part Number
KAR10LAGT
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW PIANO DIP 10 POS SEALED T/H
Datasheet Download
KAR10LAGT.pdf
Availability of KAR10LAGT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KAR10LAGT Order Process
Ship out your order
Specifications of KAR10LAGT
Internal Part NumberEIS-KAR10LAGT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationKAR Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package20
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesKAR
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypePiano
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.287" (7.30mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesProcess Sealed
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length1.090" (27.69mm)
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAR10LAGT
Related LinksKAR1, KAR10LAGT Datasheet, E-Switch Distributor
KAR10LAGT Details Description
Related parts for KAR10LAGT
CONN SOCKET RCPT .022-.025 30AU datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED PT 2E 15.5KV datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
D4BL-4CRA-A-NPT datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 56POS datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/AC 12V 2.5A datasheet.pdf