E-Switch KAS1108R
KAS1108R picture photo
Mfg. Part Number
KAS1108R
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW DIP SLIDE SPST 8 POS UNSEALD
Datasheet Download
KAS1108R.pdf
Availability of KAS1108R
QUANTITY
KAS1108R Order Process
Ship out your order
Specifications of KAS1108R
Internal Part NumberEIS-KAS1108R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKAS Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelKAS1108R.stp
Standard Package21
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesKAS
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions8
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Length0.854" (21.70mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KAS1108R
Related LinksKAS1, KAS1108R Datasheet, E-Switch Distributor
KAS1108R Details Description
Related parts for KAS1108R
IC FILTER SW CAP BANDPASS 28-DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 4PST 10A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 120V 250MA SOT563 datasheet.pdf