Kingbright KB-C100SRW
KB-C100SRW picture photo
Mfg. Part Number
KB-C100SRW
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
LIGHT BAR 660NM RED 8.89X8.89MM
Datasheet Download
KB-C100SRW.pdf
Availability of KB-C100SRW
QUANTITY
KB-C100SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of KB-C100SRW
Internal Part NumberEIS-KB-C100SRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series-
PackagingTube
ColorRed (x 4)
Wavelength - Peak660nm
ConfigurationBar - Single, DIP
Current30mA
Millicandela Rating260mcd
Viewing Angle-
Lens TypeDiffused, White
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 8.89mm
Voltage Rating1.85V
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB-C100SRW
Related LinksKB-C1, KB-C100SRW Datasheet, Kingbright Distributor
KB-C100SRW Details Description
Related parts for KB-C100SRW
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 8SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
INDICATOR PB RECT SILVER SLD LUG datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 50mA 16-VQFN (4x4) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf