NKK Switches KB15CKW01-12-FB
KB15CKW01-12-FB picture photo
Mfg. Part Number
KB15CKW01-12-FB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15CKW01-12-FB.pdf
Availability of KB15CKW01-12-FB
QUANTITY
KB15CKW01-12-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15CKW01-12-FB
Internal Part NumberEIS-KB15CKW01-12-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15CKW01-12-FB
Related LinksKB15CKW, KB15CKW01-12-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15CKW01-12-FB Details Description
Related parts for KB15CKW01-12-FB
COVER TERM D 4 KS 4 POLY BEIGE datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A INVERT 8-MLF datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 500' datasheet.pdf
REC HSG LEFT LEVER 48CKT GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
ANT GRID 15DBI 2.5-2.7G 30" NFEM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf