NKK Switches KB15MKW01-28-JE
KB15MKW01-28-JE picture photo
Mfg. Part Number
KB15MKW01-28-JE
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15MKW01-28-JE.pdf
Availability of KB15MKW01-28-JE
QUANTITY
KB15MKW01-28-JE Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15MKW01-28-JE
Internal Part NumberEIS-KB15MKW01-28-JE
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Yellow Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15MKW01-28-JE
Related LinksKB15MKW, KB15MKW01-28-JE Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15MKW01-28-JE Details Description
Related parts for KB15MKW01-28-JE
DIP CABLE - HDP16H/AE16G/X datasheet.pdf
RES 261K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT VOLT SELECTOR PEM MARKED datasheet.pdf
IC TXRX 5VRS232 W/3VLOGIC 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V JB 01005 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE T 3A RB 23 datasheet.pdf