NKK Switches KB15RKG01-12-BB
KB15RKG01-12-BB picture photo
Mfg. Part Number
KB15RKG01-12-BB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
KB15RKG01-12-BB.pdf
Availability of KB15RKG01-12-BB
QUANTITY
KB15RKG01-12-BB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15RKG01-12-BB
Internal Part NumberEIS-KB15RKG01-12-BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15RKG01-12-BB
Related LinksKB15RKG, KB15RKG01-12-BB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15RKG01-12-BB Details Description
Related parts for KB15RKG01-12-BB
VARISTOR 90V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 174 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 310MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 253MA 1.87 OHM datasheet.pdf