NKK Switches KB15RKW01-5C24-JB
KB15RKW01-5C24-JB picture photo
Mfg. Part Number
KB15RKW01-5C24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15RKW01-5C24-JB.pdf
Availability of KB15RKW01-5C24-JB
QUANTITY
KB15RKW01-5C24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15RKW01-5C24-JB
Internal Part NumberEIS-KB15RKW01-5C24-JB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15RKW01-5C24-JB
Related LinksKB15RKW0, KB15RKW01-5C24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15RKW01-5C24-JB Details Description
Related parts for KB15RKW01-5C24-JB
SENSOR AMP 30PSI ABS .5-4.5 OUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
8311-3 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
HYDRL DIES NYLA/INSUL 4AWG datasheet.pdf
MCU 32BIT USB 256KB 40QFN datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 12POS 6" CBL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
635 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf