NKK Switches KB15RKW01-5D24-JB
KB15RKW01-5D24-JB picture photo
Mfg. Part Number
KB15RKW01-5D24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15RKW01-5D24-JB.pdf
Availability of KB15RKW01-5D24-JB
QUANTITY
KB15RKW01-5D24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15RKW01-5D24-JB
Internal Part NumberEIS-KB15RKW01-5D24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
How Illuminated Switches Work
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15RKW01-5D24-JB
Related LinksKB15RKW0, KB15RKW01-5D24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15RKW01-5D24-JB Details Description
Related parts for KB15RKW01-5D24-JB
RES SMD 118K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V SC70 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
14P MTA100 CONN ASSY LF datasheet.pdf
JUN-POW-TIM GEH 18P datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf