NKK Switches KB15SKW01-5C24-AB
KB15SKW01-5C24-AB picture photo
Mfg. Part Number
KB15SKW01-5C24-AB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15SKW01-5C24-AB.pdf
Availability of KB15SKW01-5C24-AB
QUANTITY
KB15SKW01-5C24-AB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15SKW01-5C24-AB
Internal Part NumberEIS-KB15SKW01-5C24-AB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlack (White Window)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15SKW01-5C24-AB
Related LinksKB15SKW0, KB15SKW01-5C24-AB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15SKW01-5C24-AB Details Description
Related parts for KB15SKW01-5C24-AB
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
MODULE INTERFACE USB CAT5E datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 2.8A DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SATA 3.0 ST-ST LATCH 30AWG 0.50M datasheet.pdf
LED COB CXA3590 3000K WHT SMD datasheet.pdf
TV 6C 6#8(QUAD) SKT PLUG datasheet.pdf
450 V/us, Precision, Current-Feedback Op Amp IC datasheet.pdf