NKK Switches KB15SKW01-5F-AB
KB15SKW01-5F-AB picture photo
Mfg. Part Number
KB15SKW01-5F-AB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15SKW01-5F-AB.pdf
Availability of KB15SKW01-5F-AB
QUANTITY
KB15SKW01-5F-AB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15SKW01-5F-AB
Internal Part NumberEIS-KB15SKW01-5F-AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlack (White Window)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15SKW01-5F-AB
Related LinksKB15SKW, KB15SKW01-5F-AB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15SKW01-5F-AB Details Description
Related parts for KB15SKW01-5F-AB
IC OPAMP GP 700KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 165MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
AM8475W132 TAPER LOCK BUS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 649 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN STR PLUG CRIMP PIN BRN datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf