NKK Switches KB16RKW01-12-JF
KB16RKW01-12-JF picture photo
Mfg. Part Number
KB16RKW01-12-JF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB16RKW01-12-JF.pdf
Availability of KB16RKW01-12-JF
QUANTITY
KB16RKW01-12-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of KB16RKW01-12-JF
Internal Part NumberEIS-KB16RKW01-12-JF
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB16RKW01-12-JF
Related LinksKB16RKW, KB16RKW01-12-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
KB16RKW01-12-JF Details Description
Related parts for KB16RKW01-12-JF
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR BERGSTIK II D datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
MODEM RJ-11 V.92 SRL DATA 5V datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC KEY 1.5KW 200V datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf