NKK Switches KB16SKG01-5D-JB
KB16SKG01-5D-JB picture photo
Mfg. Part Number
KB16SKG01-5D-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
KB16SKG01-5D-JB.pdf
Availability of KB16SKG01-5D-JB
QUANTITY
KB16SKG01-5D-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB16SKG01-5D-JB
Internal Part NumberEIS-KB16SKG01-5D-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB16SKG01-5D-JB
Related LinksKB16SKG, KB16SKG01-5D-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB16SKG01-5D-JB Details Description
Related parts for KB16SKG01-5D-JB
CONN HEADER ASSY 128POS 2ROW AU datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLDSW 3A SLDR RLR 79218472 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SL SMT RA HDR 15 SAU 3POS datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CC256X QFN EVALUATION MODULE datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf