NKK Switches KB16SKW01-5C05-JB
KB16SKW01-5C05-JB picture photo
Mfg. Part Number
KB16SKW01-5C05-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB16SKW01-5C05-JB.pdf
Availability of KB16SKW01-5C05-JB
QUANTITY
KB16SKW01-5C05-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB16SKW01-5C05-JB
Internal Part NumberEIS-KB16SKW01-5C05-JB
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB16SKW01-5C05-JB
Related LinksKB16SKW0, KB16SKW01-5C05-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB16SKW01-5C05-JB Details Description
Related parts for KB16SKW01-5C05-JB
VARISTOR 19.8V 120A 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
PV MINI GP SI datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
MOD VINCULUM-II DEV 2 PORT 32DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS 10.16MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 640V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf