NKK Switches KB16SKW01-5D12-AB
KB16SKW01-5D12-AB picture photo
Mfg. Part Number
KB16SKW01-5D12-AB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB16SKW01-5D12-AB.pdf
Availability of KB16SKW01-5D12-AB
QUANTITY
KB16SKW01-5D12-AB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB16SKW01-5D12-AB
Internal Part NumberEIS-KB16SKW01-5D12-AB
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlack (White Window)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB16SKW01-5D12-AB
Related LinksKB16SKW0, KB16SKW01-5D12-AB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB16SKW01-5D12-AB Details Description
Related parts for KB16SKW01-5D12-AB
CARDEDGE 50POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN FFC FPC 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf