NKK Switches KB25CKG01-5F12-JB
KB25CKG01-5F12-JB picture photo
Mfg. Part Number
KB25CKG01-5F12-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
KB25CKG01-5F12-JB.pdf
Availability of KB25CKG01-5F12-JB
QUANTITY
KB25CKG01-5F12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB25CKG01-5F12-JB
Internal Part NumberEIS-KB25CKG01-5F12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB25CKG01-5F12-JB
Related LinksKB25CKG0, KB25CKG01-5F12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB25CKG01-5F12-JB Details Description
Related parts for KB25CKG01-5F12-JB
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 2 Position Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 18VC SOD523 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1MHZ TO3-8 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 18POS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 500MA 1.33 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
POWER TRANSFORMER PCB MOUNT datasheet.pdf
SW HEX ROTARY DIP 50V SMD datasheet.pdf