NKK Switches KB25RKW01-5D24-JD
KB25RKW01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
KB25RKW01-5D24-JD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB25RKW01-5D24-JD.pdf
Availability of KB25RKW01-5D24-JD
QUANTITY
KB25RKW01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KB25RKW01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-KB25RKW01-5D24-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB25RKW01-5D24-JD
Related LinksKB25RKW0, KB25RKW01-5D24-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
KB25RKW01-5D24-JD Details Description
Related parts for KB25RKW01-5D24-JD
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 1.5GHZ 28PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 24V datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 56V 2.68A datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG NATURAL 2500' datasheet.pdf
CONN M8 3POS PLUG WIRE LEAD datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT YELLOW 0.30" CARLD datasheet.pdf
RES 4.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf