NKK Switches KB26CKW01-12-CC
KB26CKW01-12-CC picture photo
Mfg. Part Number
KB26CKW01-12-CC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB26CKW01-12-CC.pdf
Availability of KB26CKW01-12-CC
QUANTITY
KB26CKW01-12-CC Order Process
Ship out your order
Specifications of KB26CKW01-12-CC
Internal Part NumberEIS-KB26CKW01-12-CC
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB26CKW01-12-CC
Related LinksKB26CKW, KB26CKW01-12-CC Datasheet, NKK Switches Distributor
KB26CKW01-12-CC Details Description
Related parts for KB26CKW01-12-CC
CAP CER 820PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
RES MO 1W 56K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS T/H .100 VERT AU datasheet.pdf
FUSE STRIP 80V 355A A=11MM datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG GREEN 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
BOARD DEMO RF/IF SA636BS datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 24MM CHASSIS datasheet.pdf