NKK Switches KB26CKW01-12-FB
KB26CKW01-12-FB picture photo
Mfg. Part Number
KB26CKW01-12-FB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB26CKW01-12-FB.pdf
Availability of KB26CKW01-12-FB
QUANTITY
KB26CKW01-12-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB26CKW01-12-FB
Internal Part NumberEIS-KB26CKW01-12-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB26CKW01-12-FB
Related LinksKB26CKW, KB26CKW01-12-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB26CKW01-12-FB Details Description
Related parts for KB26CKW01-12-FB
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10POS 0.5MM 5" datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
THRU-BEAM 15M NPN CABLE 5M datasheet.pdf
GYRO/ACCELEROMETER 6AXIS 24QFN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 1.2A 71 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 19.94MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf