NKK Switches KB26SKW01-12-CB
KB26SKW01-12-CB picture photo
Mfg. Part Number
KB26SKW01-12-CB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB26SKW01-12-CB.pdf
Availability of KB26SKW01-12-CB
QUANTITY
KB26SKW01-12-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB26SKW01-12-CB
Internal Part NumberEIS-KB26SKW01-12-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB26SKW01-12-CB
Related LinksKB26SKW, KB26SKW01-12-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB26SKW01-12-CB Details Description
Related parts for KB26SKW01-12-CB
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN SPRING 27POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 2CH 64LFCSP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40HXQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 NYLON 11.43MM datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR AMP 700-800MHZ 28QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CABLE TIE 18LB. 3.27" datasheet.pdf
4UF 150V 8.179X21.539 105C AXI datasheet.pdf