Comchip Technology KBPC5001W-G
KBPC5001W-G picture photo
Mfg. Part Number
KBPC5001W-G
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECTIFIER BRIDGE 50A 100V KBPCW
Datasheet Download
KBPC5001W-G.pdf
Availability of KBPC5001W-G
QUANTITY
KBPC5001W-G Order Process
Ship out your order
Specifications of KBPC5001W-G
Internal Part NumberEIS-KBPC5001W-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)100V
Current - DC Forward (If) (Max)50A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-Square, KBPC-W
Supplier Device PackageKBPC-W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KBPC5001W-G
Related LinksKBPC5, KBPC5001W-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
KBPC5001W-G Details Description
Related parts for KBPC5001W-G
IC PROCESSOR CCD SIGNAL 32LFCSP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL SWITCH SP8T HMC321 datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf