GeneSiC Semiconductor KBPC5008T
KBPC5008T picture photo
Mfg. Part Number
KBPC5008T
Brief Description
DIODE BRIDGE 800V 50A KBPC-T/W
Datasheet Download
KBPC5008T.pdf
Availability of KBPC5008T
QUANTITY
KBPC5008T Order Process
Ship out your order
Specifications of KBPC5008T
Internal Part NumberEIS-KBPC5008T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)800V
Current - DC Forward (If) (Max)50A
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case4-Square, KBPC-T
Supplier Device PackageKBPC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KBPC5008T
Related LinksKBPC, KBPC5008T Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
KBPC5008T Details Description
Related parts for KBPC5008T
WIRE SADDLE NYLON FR NAT 1.37" datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION #8 CONTACT PLAST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 1ROW R/A 36POS datasheet.pdf
DISPLAY 1DIGIT GRN CC 0.56" datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A SHORT GOLD datasheet.pdf