AVX Corporation KBS-20DA-7C-105
KBS-20DA-7C-105 picture photo
Mfg. Part Number
KBS-20DA-7C-105
Manufacturer
Product Category
Buzzer Elements, Piezo Benders
Brief Description
BUZZER ELEMENT PIEZO 6.6KHZ 20MM
Datasheet Download
KBS-20DA-7C-105.pdf
Availability of KBS-20DA-7C-105
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KBS-20DA-7C-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of KBS-20DA-7C-105
Internal Part NumberEIS-KBS-20DA-7C-105
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Audio Products
FamilyBuzzer Elements, Piezo Benders
SeriesKBS, Kyocera
Frequency6.6kHz
TypeStandard
Impedance300 Ohm
Voltage - Input (Max)-
Capacitance @ Frequency10000pF @ 1kHz
Size0.79" Dia (20mm)
TerminationWire Leads
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KBS-20DA-7C-105
Related LinksKBS-20D, KBS-20DA-7C-105 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KBS-20DA-7C-105 Details Description
Related parts for KBS-20DA-7C-105
CAP FILM 0.75UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf