AVX Corporation KBS-27DA-5C-105
KBS-27DA-5C-105 picture photo
Mfg. Part Number
KBS-27DA-5C-105
Manufacturer
Product Category
Buzzer Elements, Piezo Benders
Brief Description
BUZZER ELEMENT PIEZO 4.6KHZ 27MM
Datasheet Download
KBS-27DA-5C-105.pdf
Availability of KBS-27DA-5C-105
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KBS-27DA-5C-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of KBS-27DA-5C-105
Internal Part NumberEIS-KBS-27DA-5C-105
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Audio Products
FamilyBuzzer Elements, Piezo Benders
SeriesKBS, Kyocera
Frequency4.6kHz
TypeStandard
Impedance200 Ohm
Voltage - Input (Max)30V p-p
Capacitance @ Frequency20000pF @ 1kHz
Size1.06" Dia (27mm)
TerminationWire Leads
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KBS-27DA-5C-105
Related LinksKBS-27D, KBS-27DA-5C-105 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KBS-27DA-5C-105 Details Description
Related parts for KBS-27DA-5C-105
IC BUFF/DVR DL NON-INV SC706 datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 6.7NS 100VQFP datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf