| Internal Part Number | EIS-KC14A13.001NLS | |
| RoHS Information | KC Series RoHS Cert of Compliance | |
| 3D Model | KC14A13.001xLx.stp | |
| Series | KC | |
| Number of Positions | 4 | |
| Number of Poles per Deck | 1 | |
| Circuit per Deck | SP4T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 350mA (AC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Actuator Type | Flatted (6.35mm Dia) | |
| Actuator Length | 13.00mm | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 18.50mm | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 9.80mm Dia | |