AVX Corporation KC2016K1.84320C1GE00
KC2016K1.84320C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2016K1.84320C1GE00
Brief Description
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2016K1.84320C1GE00.pdf
Availability of KC2016K1.84320C1GE00
QUANTITY
KC2016K1.84320C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2016K1.84320C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC2016K1.84320C1GE00
FamilyOscillators
SeriesKC2016K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency1.8432MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2016K1.84320C1GE00
Related LinksKC2016K1.8, KC2016K1.84320C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2016K1.84320C1GE00 Details Description
Related parts for KC2016K1.84320C1GE00
IC TXRX RS232 460KBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf