AVX Corporation KC2016K27.0000C10E00
KC2016K27.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2016K27.0000C10E00
Brief Description
OSC XO 27.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2016K27.0000C10E00.pdf
Availability of KC2016K27.0000C10E00
QUANTITY
KC2016K27.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2016K27.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC2016K27.0000C10E00
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.032" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2016K27.0000C10E00
Related LinksKC2016K27., KC2016K27.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2016K27.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC2016K27.0000C10E00
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.246W SOT23 datasheet.pdf
BLE MOD INT ANT SMARTBASIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.7A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf