AVX Corporation KC2016K75.0000C10E00
KC2016K75.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2016K75.0000C10E00
Brief Description
OSC XO 75.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2016K75.0000C10E00.pdf
Availability of KC2016K75.0000C10E00
QUANTITY
KC2016K75.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2016K75.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC2016K75.0000C10E00
TypeXO (Standard)
Frequency75MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.032" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2016K75.0000C10E00
Related LinksKC2016K75., KC2016K75.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2016K75.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC2016K75.0000C10E00
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.7A 135 MOHM TH datasheet.pdf