E-Switch KC23A30.001SLS
KC23A30.001SLS picture photo
Mfg. Part Number
KC23A30.001SLS
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DP-3 POS SLDR LUG
Datasheet Download
KC23A30.001SLS.pdf
Availability of KC23A30.001SLS
QUANTITY
KC23A30.001SLS Order Process
Ship out your order
Specifications of KC23A30.001SLS
Internal Part NumberEIS-KC23A30.001SLS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKC Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesKC
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP3T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating350mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length30.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.50mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.80mm Dia
Operating Force, Torque800 g-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC23A30.001SLS
Related LinksKC23A30, KC23A30.001SLS Datasheet, E-Switch Distributor
KC23A30.001SLS Details Description
Related parts for KC23A30.001SLS
Crystal 5.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-X2SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf