E-Switch KC24A30.001SLS
KC24A30.001SLS picture photo
Mfg. Part Number
KC24A30.001SLS
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DP-4 POS SLDR LUG
Datasheet Download
KC24A30.001SLS.pdf
Availability of KC24A30.001SLS
QUANTITY
KC24A30.001SLS Order Process
Ship out your order
Specifications of KC24A30.001SLS
Internal Part NumberEIS-KC24A30.001SLS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKC Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesKC
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating350mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length30.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.50mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.80mm Dia
Operating Force, Torque800 g-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC24A30.001SLS
Related LinksKC24A30, KC24A30.001SLS Datasheet, E-Switch Distributor
KC24A30.001SLS Details Description
Related parts for KC24A30.001SLS
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 5.5A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.35A 250 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 850MA 268 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf