AVX Corporation KC2520B10.0000C1GE00
KC2520B10.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520B10.0000C1GE00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520B10.0000C1GE00.pdf
Availability of KC2520B10.0000C1GE00
QUANTITY
KC2520B10.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520B10.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC2520B10.0000C1GE00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC2520B-C1, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520B10.0000C1GE00
Related LinksKC2520B10., KC2520B10.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520B10.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC2520B10.0000C1GE00
SENS 3000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
IC POWER SIP3 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 0.887 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 613MA 680 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf