AVX Corporation KC2520B16.0000C1GE00
KC2520B16.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520B16.0000C1GE00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520B16.0000C1GE00.pdf
Availability of KC2520B16.0000C1GE00
QUANTITY
KC2520B16.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520B16.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC2520B16.0000C1GE00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC2520B-C1, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520B16.0000C1GE00
Related LinksKC2520B16., KC2520B16.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520B16.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC2520B16.0000C1GE00
SWITCH DIP 4POS HALF PITCH datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.2A 6.3 MOHM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH DUAL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 25V SCREW datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 7.5NS 144FPBGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1200W datasheet.pdf
BAROMETER datasheet.pdf
RES 191K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf