AVX Corporation KC2520B50.0000C10E00
KC2520B50.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520B50.0000C10E00
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520B50.0000C10E00.pdf
Availability of KC2520B50.0000C10E00
QUANTITY
KC2520B50.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520B50.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC2520B50.0000C10E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520B50.0000C10E00
Related LinksKC2520B50., KC2520B50.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520B50.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC2520B50.0000C10E00
IC BUFF DL SCHM TRG N-INV 6TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH SP3T US8 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IND GLO-LITE AMB CONICAL CHR BEZ datasheet.pdf
BLZP 5.00/20/270LR SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 940MA 388 MOHM datasheet.pdf
DSUB VERT PRESS-FIT 50 PIN datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
TV 55C 55#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
47UF 63V 8X18MM 85C 3000H datasheet.pdf