AVX Corporation KC2520K14.7456C10E00
KC2520K14.7456C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520K14.7456C10E00
Brief Description
OSC XO 14.74560MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520K14.7456C10E00.pdf
Availability of KC2520K14.7456C10E00
QUANTITY
KC2520K14.7456C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520K14.7456C10E00
Internal Part NumberEIS-KC2520K14.7456C10E00
TypeXO (Standard)
Frequency14.7456MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.032" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520K14.7456C10E00
Related LinksKC2520K14., KC2520K14.7456C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520K14.7456C10E00 Details Description
Related parts for KC2520K14.7456C10E00
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC TXRS RS-232 W/SHTDWN 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf