AVX Corporation KC2520K4.09600C1GE00
KC2520K4.09600C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520K4.09600C1GE00
Brief Description
OSC XO 4.0960MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520K4.09600C1GE00.pdf
Availability of KC2520K4.09600C1GE00
QUANTITY
KC2520K4.09600C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520K4.09600C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC2520K4.09600C1GE00
TypeXO (Standard)
Frequency4.096MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520K4.09600C1GE00
Related LinksKC2520K4.0, KC2520K4.09600C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520K4.09600C1GE00 Details Description
Related parts for KC2520K4.09600C1GE00
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR INV 400A 1400V TO200AB datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.1A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf