| Internal Part Number | EIS-KC26B30.002NPF | |
| Series | KC | |
| Number of Positions | 6 | |
| Number of Poles per Deck | 2 | |
| Circuit per Deck | DP6T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 350mA (AC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Actuator Type | Round (6mm Dia) | |
| Actuator Length | 30.00mm | |
| Angle of Throw | 30° | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Contact Finish | Gold | |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 14.20mm | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 10.20mm Dia | |