AVX Corporation KC3225A40.0000C30E00
KC3225A40.0000C30E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC3225A40.0000C30E00
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC3225A40.0000C30E00.pdf
Availability of KC3225A40.0000C30E00
QUANTITY
KC3225A40.0000C30E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC3225A40.0000C30E00
Internal Part NumberEIS-KC3225A40.0000C30E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKyocera Clock Oscillators
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC3225A40.0000C30E00
Related LinksKC3225A40., KC3225A40.0000C30E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC3225A40.0000C30E00 Details Description
Related parts for KC3225A40.0000C30E00
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE STEREO 3.5MM MALE-MALE 1M datasheet.pdf